
Ljeto u Zagrebu nikada nije bilo ovako bezveze? Ok, nisam ja mjerilo jer sam inače najkasnije 15.7. na moru. Ali ova kiša i ružno vrijeme kroz cijeli srpanj ne pomažu. Nemam osjećaj ljeta, izostala je i euforija oko ljetovanja. Ajde najbolje da to pripišemo hormonima. 😀
Inače odbrojavam dane i sate i samo čekam da se zavalim na plažu sa ljetnim štivom. Trenutna situacija, odbrojavam sate do ručka. 😀 Čekam njega sa ručkom da jede friško (znam najbolja sam) i pišem vama. Ovo ste već trebali čitati na veliko, ali HEP naš dragi i održavanje sustava ili milina buđenja ujutro kada skužiš da nema struje i da je neće biti nekoliko sati.
Zapravo tek onda čovjek shvati koliko je ovisan. Zato popiješ kavu vani, jer ju nemaš kako skuhati u stanu i nadaš se da će struja doći što prije jer bez struje nam niti računala niti interneta. Prosječni tinejdžer bi zinuo od šoka, ja preokrenem očima jer mi je to mijenja dnevni raspored.

Kada smo kod euforije, volim azijsku hranu. Ok, obožavam ju. Wok se odavno udomaćio u mojoj kuhinji, gyoze sam prvi put spremala doma a sushi se još nisam odvažila pripremati doma. Ramen najbolje grije u zimskim danima, dok su slatko ljuta krilca euforija za sve koji probaju. Aha, sada ćete i vi navijati da u Lidlu češće bude Vitasia asortiman. Ako već niste kupili veliku dasku od bambusa, sada vam je prilika i za to. Ove štapiće sam isto davno uzela kada su bili aktualni okusi Azije.
Osim sjeckanja povrća, sama priprema jela je brzinska, okuse možete prilagoditi sebi. Može sve biti sa mesom i bez njega, kakvog ste raspoloženja ili svjetonazora. Ja sam ovaj put u wok ubacila piletinu, a u gyoze samo povrće.

Ovaj profesionalni hand model je moj tata koji je jadan jedini bio u blizini kada sam snimala. 😀 Nisam ga puno gnjavila, samo 5-6 fotkica dok mu nije ispalo sve. 😀
Stativ mi je ostao u studiju koji je još u izradi, netko se morao žrtvovati. Nagrada je bila puna zdjelica sreće. Predbilježbe za asistenta primam na mail. 😛

Savršeno nesavršene. To je pravi opis ovih ljepotica. Za nabiranje tijesta i da budu svi isti treba malo prakse ali okusom. 😛 Kada kupim onu posudu za parenje od bambusa onda će biti pareni, do tada zapeci i skuhaj na tavi funkcionira najbolje. Što je odlično, razvaljano tijesto možete zamrznuti, ili još bolje napunjenje gyoze. Tako da idući put je priprema samo kuhanje i imate brzinsko predjelo ili večeru. Ja ih najviše volim umakati u sweet chili umak.

Stir fry i povrtne gyoze
Ingredients
Stir fry marinada
- 400 g piletine ja najviše volim zabatke
- začin za stir fry
- chili umak ili sušeni chili
- 2 režnja češnjaka protisnuta
- nekoliko žlica soja umaka
- malo rižinog octa
Povrće za stir fry
- 2 mrkve
- 1 manji poriluk ili pola poriluka
- 1 manja tikvica
- 200 g smeđih šampinjona
Umak
- 8 žlica soja umaka
- 2 žlice rižinog octa
- 1 žlica sezam ulja
- 2 žlice meda
- 1 cm naribanog đumbira
- 1 režanj češnjaka protisnutog
- 1 žlica chili umaka ili ljutina po želji
- 1 žličica gustina + malo vode
Tijesto za gyoze
- 260 g brašna
- prstohvat soli
- 130 ml vruće vode*
Punjenje za gyoze
- 2-3 šake naribanog ljubičastog kupusa
- 2 naribane mrkve
- 3 sitno sjeckana mlada luka
- 150 g shitake gljiva
- 1 cm naribanog đumbira
- žlica tostiranog sezama
- 2-3 žlice soja umaka
- sezam ulje za prženje
Instructions
Mariniranje mesa
- Neki mariniraju neki ne, ja više volim da piletina dodatno upije okuse. Možete koristiti i druge vrste mesa. Meso narežite na trakice. Ostale sastojke promiješajte i ubacite u vrećicu za zamrzavanje, dodajte i meso. Protrljajte da se meso obloži i stavite u hladnjak.
Priprema povrća
- Mrkvu i tikvice narežite na trakice. Poriluk prerežite po sredini, dobro isperite i nasjeckajte. Šampinjone narežite na listiće.
Priprema umaka
- Sve sastojke pomiješajte. Možete koristiti tako da direkt prelijete preko povrća i rezanaca u woku pa provrtite i kratko prokuhate ili možete posebno zakuhati umak da se zgusne. Ovako pripremljen umak možete čuvati u hladnjaku i koristiti opet. Meni je to svakako draža verzija.
Stir fry pripema
- Zagrijte wok, dodajte malo sezam ulja. Chow Mein tjesteninu pripremite prema uputama na pakiranju. Ubacite mariniranu piletinu u wok tavu i pržite. Bitno je da je wok jako zagrijan. Možete piletinu izvaditi i nastaviti sa pripremom povrća ali ja obično ostavim jer mi je jednostavnije.
- Dodajte poriluk, kratko popržite zatim dodajte mrkvu. Budite brzi, wok i dalje mora biti zagrijan kako vam se povrće nebi prekuhalo. Dodajte gljive i tivice. Kada je povrće gotovo dodajte rezance i umak koji ste pripremili i provrtite da se sve dobro obloži umakom. Posipajte mladim lukom i tostiranim sezamom.
Tijesto za gyoze
- U zdjelu od miksera stavite brašno i sol, dodajte vodu i umijesite tijesto. Omotajte tjesto prozirnom folijom i ostavite da odmori u hladnjaku sat vremena. U međuvremenu pripremite punjenje.
Punjenje za gyoze
- Zagrijte tavu, dodajte žlicu sezam ulja, dodajte povrće i pržite par minuta. Dodajte soja umak, promiješajte i kuhajte dok ne ispari. Dodajte tostirane sjemenke sezama.
Slaganje i kuhanje gyoza
- Kada je tijesto odmorilo, promijesite ga. Pobrašnite podlogu (glatko brašno) i podijelite na dva dijela. Napravite od tijesta kobasicu i narežite male komadiće. Razvaljajte svaki, kada još nemate prakse da budu razvaljani u lijepi krug, izrežite tijesto nakon valjanja okruglim izrezivačem za kekse. Valjajte tako da vam je sredina tijesta deblja a krajevi tanji. Slažite krugove jedan na drugu, između pobrašnite. U svaki krug od tijesta stavite žličicu smjese, pola kruga lagano navlažite vodom i naberite malo po malo tijesto. Nabirete i lijepi onu stranu koja je okrenuta prema vama. Višak gyoza pospremite u zamrzivač, ostalo pržite.
- Zagrijte tavu, dodajte sezam ulje i kada se zagrije u krug poslažite gyoze. Kada se zaprže za donje strane, ulijte malo vode i poklopite. Na taj način će se skuhati na pari.
- Poslužite odmah.